Se afișează postările cu eticheta un alt timp. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta un alt timp. Afișați toate postările

sâmbătă, 3 iulie 2010

Dance with the time


Celor ce refuză să poarte ceas fiindu-le frică de timp le transmit înţelegere şi compasiune.  Vă pot contura un portet cu mâna dreaptă, arsă de soare, topită de prea mult scris. În palma mea sunteţi mai presus de ore, v-aţi găsit un loc, chiar de arătaţi pierduţi. Voi fără de ceas aţi uitat mişcarea aceea nebună , automată, cu o traiectorie perfect definită din miez de zi.  Aici parcă vă împletiţi în paşi de dans stângagi, iar după cum bine vedeţi linia nici măcar nu e dreaptă. Vreun artist s-o fi jucat cu ea şi i-a permis greşeala. Urăsc oricum liniile drepte. Nu ascund nimic. Nici măcar umba. 
De fapt în mâna dreaptă adăpostesc jumătate de dansator care se-nclină spre stânga indiferent de dansul efectuat. Doarme chircit, agitat şi-mi umple palma de lacrimi. E alb, palid cu nişte ochi negri indiferenţi. L-aş putea descrie într-un cuvânt,dar ce rost are când deja i-aţi ghicit chipul?
În palma stângă adăpostesc o altă jumătate de dansator care se-nclină spre dreapta.  El nu doarme. Îl agită neîncetat conştiinţa pe care-o  sufocă în dansuri dezorientate, fără de noimă. Eu îl apreciez că nu renunţă şi vă mărturisesc că l-am rugat. E negru, are ochii mari albaştri şi plin de zbucium. 
Ca să le fac un bine, seara înainte de culcare îmi împreunez mâinile şi atunci la nivelul palmelor se ridică calmul pe care mâinile mele l-au aşteptat toată ziua. Bolborosind câteva cuvinte pe care le-am învăţat mecanic de la mama de când eram mică, îi unesc pe cei doi într-un dans perfect, fără ezitări. Cuvintele se ridică mai sus de corp, iar ei şi eu mă liniştesc.

luni, 5 aprilie 2010

Pe atunci...




O folosesc drept semn de carte. E o adunătură de puncte ce formează cuvinte, propoziţii şi fraze. Au puterea de a-mi trezi plânsul, mai ales la sfârşit, când îmi spui că sunt frumoasă. Nu că aş aprecia astfel de cuvinte, dar spuse de tine, atât de rar şi de intens, capătă o notă de transcendenţă, pe care alţii nu o ating. Sunt spuse aşa, fără să te aştepţi,în cea mai banală conversaţie. De asta nu te pot privi în ochi. Mă ucide profunzimea banalităţii. În colţ, are o pată de cerneală. Poate e din vremea „celeilalte”, din timpul „celuilalt” stilou. O fi fost o epocă de aur, că prea-i glorifici ochii negri, rochia neagră...
N-a fost nici ea ce-a trebuit să fie: soţia lui Cézanne. Muză, confidentă, amantă, altar. A fost doar muza ta...pentru o vreme, aşa cum eu n-am fost.
Păstrez ceva ce-ţi place, doar aşa, de dorul rochii negre, pierdută-n vântul născut din zece părţi. Îţi aminteşti? Eşarfa mov . Seamănă cu gândul tău ce pictează crepusculi dimineaţa.  Ţi-e mai familiară decât gâtul alb, nesuferit de alb, presărat de vinişoare străvezii ce nu-ţi dădeam voie să-l atingi. Îndrăznesc să ghicesc că ţi-e mai familiară chiar decât o strângere de mână. Ar fi fost de neiertat să-ţi las în palmă toţi fiorii.
Povesteşte-mi cum va lua uitarea forma lipsită de mine, cum îţi vei îneca vorbele în pahare dezintegrate şi feţe conturate de timp. Te las să-ţi imaginezi cum voi fi peste 10 ani doar dacă ai un scenariu optimist. Vreau neaparat să port rochia aceea cu talie înaltă pe care acum nu mi-o permit, dar care-mi transmite prin aburii vitrinei:”asta vei fi tu”.  Atunci mă vei recunoaşte doar după zâmbet şi după statură. Vom fi împliniţi dacă nu ne vom agăţa în goana după fericire. Vom fi tot noi, mai umiliţi şi poate mai umili.
Pe atunci...

Asculta mai multe audio Muzica